Jdi na obsah Jdi na menu
 


MX1,MX2-Belgie

8. 11. 2007

MX1, MX2 - Belgie

Úvodní závod motokrosového mistrovství světa třídy MX1 a MX2 se jel už potřetí za sebou v belgickém Zolderu, jako GP Flander. Své 88. vítězství v GP si připsal Stefan Everts, ve slabší třídě pak nejvíce bodů získal Tyla Rattray.

 Největším soupeřem obhájce titulu ve třídě MX1 se stal Francouz Sébastien Tortelli, který se letos vrátil do seriálu MS z USA. Everts zajel nejrychlejší kolo     v kvalifikaci, o více jak 1 s porazil svého krajana de Dyckera, třetí byl právě Tortelli. Závody se jely na velmi obtížném, částečně pískovém, částečně písšitohlinitém terénu za klasického aprílového počasí. Během víkendu svítilo slunce i pršelo. V terénu se nadělaly hluboké koleje, v nichž závodníci jezdili zaboření po stupačky. V první jízdě MX1 zvítězil Tortelli před Evertsem, který ho nijak neohrožoval a evidentně se spokojil s druhým místem. Třetí dojel Estonec Tanel Leok, s plnám počtem kol dojelo do cíle jen pět jezdců. Ve druhé jízdě si to Everts s Tortellim vyměnili, zvítězil s náskokem 38 s Everts, třetí byl se ztrátou jeden a čtvrt minuty Kevin Strijbos a čtvrtý Tanel Leok, který tak dosáhl na své první pódium. Evertsovi stačila k prvnímu místu lépe zajetá druhá jízda, oba jezdci, on i Tortelli se pak podělili o 47 bodů. V závodě startoval za český tým Suzuki Delta Racing i Josef Dobeš. V kvalifikaci skončil osmadvacátý, za ním byl třeba vloni třetí ve třídě MX3, Julien Bill, nekvalifikoval se Gordon Crockard nebo Mickael Maschio. První jízdu Josef nedokončil, když ulomil spojkovou páčku, ve drué dojel sedmnáctý a připsal si první čtyři letošní body. Celkově mu patřilo 21. místo.
 Ve třídě MX2 se v první jízdě nejlépe dařilo Davidu Philippaertsovi na KTM, celkově však byli úspěšnější jeho týmoví kolegové, Tyla Rattray a Marc de Reuver. V dobrém světle se během víkendu ukazovali i oba bratři Pourcelové nebo jezdci Yamahy, Alessio Chiodi a Antonio Cairoli. Z našich v Zolderu nestartoval v této třídě nikdo, Františka Smolu nepustili ze školy a jeho pokračování v první části MS je tak ohroženo.